Ako si očistiť dušu

Staroveké národy považovali zdržanlivosť v jedení za spôsob ako si očistiť telo a umyť dušu. Najznámejší starogrécky matematik Pytagoras hladoval aj štyridsať dní v kuse a to isté pred skúškami vyžadoval od svojich študentov! Pôst podľa neho zvyšoval vnímavosť a žiaci, ktorí sa neprejedali, dosahovali lepšie výsledky. Dnes je odriekanie súčasťou väčšiny  svetových náboženstiev, ale stalo sa aj súčasťou moderného sveta.

pláž, silueta

Nové zážitky
Pôst je len jedným zo spôsobov stravovania sa a očistenia duše. Kto ho podľa odborníkov na zdravú výživu dodržuje, netrpí hladom, stratou výkonnosti, ani zlou náladou. Naopak, striedmosťou zo seba odvalí duševnú záťaž. Po pôste sa ľudské zmysly otvoria. Človek je plný energie, v hlave má dosť miesta na nové zážitky, vzdelávanie a šport. Zlepší sa mu stav očí, kože, pokojnejšie spí a je odolnejší voči stresu, infekciám, prechladnutiu a chrípke.

proteínové jedlá

Nevráťte sa k rezňom
V kresťanstve trvá pôst štyridsať dní, začiatočníkom ale výživoví poradcovia na jar odporúčajú ľahkú víkendovú detoxikáciu. Počas nej jedzte len ovocie a zeleninu, pite veľa vody, vyberte sa na prechádzku, doprajte si masáž. A najmä, hneď po diéte sa nevráťte k rezňu so šalátom!

Očista tela – Kedy si ju naordinovať? 

– Ak máte bolesti hlavy, kĺbov, chrbtice

– problémy s trávením 

– trpíte únavou a malátnosťou

– ste oslabená, nič sa vám nechce robiť, cítite nostalgiu za letom

– ak ste na dovolenke pribrali a nedarí sa vám schudnúť, vhodne zvolená očista vám pomôže. 

Prečo staviť na prirodzenú očistu? 

Ak sa povie detoxikácia, ihneď sa nám vybaví pôst, hladovka, stres z toho, že nič nemôžeme jesť. Nemusíte však nutne držať týždňovú detoxikačnú kúru pozostávajúcu len zo zeleninových či ovocných štiav. Ani experimentovať so surovou stravou. Všetky prísne detoxikačné kúry založené aj na báze rôznych prípravkov nahrádza prirodzená detoxikácia organizmu, ktorá nezaťaží telo ani močové cesty, nezničí črevá a nespôsobí prevrat v našom metabolizme. 

Ako na to bez hladovky? 

Musíte dodržať sedem zásad správneho výberu potravín:

  1. nekonzumujte rafinované alebo chemicky konzervované potraviny
  2. sterilizácia, sušenie alebo mrazenie je prirodzený spôsob konzervovania potravín
  3. vyhnite sa na emulgátorom a konzervačným farbivám v potravinách
  4. v jeseni máte na výber z množstva čerstvých druhov ovocia a zeleniny
  5. bielu múku nahraďte celozrnným pečivom
  6. slaďte nerafinovaným cukrom alebo medom
  7. mäso, vajcia, alebo ryby by mali byť z voľného chovu.

Tri hlavné jedlá denne

Zabudnite na odbiehanie do kuchyne alebo, naopak, na hladovku. Základom jedálneho lístka by mali byť tri hlavné jedlá denne, raňajky, obed a večera, a to v pravidelných intervaloch. Pri očiste telo takéto množstvo potravy prirodzene spracuje, v črevách sa môžu začať súvislé detoxikačné procesy zbavovania sa nahromadených toxínov. Ak budete maškrtiť hoci len niečo malé, tento proces narušíte, telo bude musieť vydať viac energie na spracovanie potravy, časť sa bude ukladať do zásob.