Ako si užiť leto bez peňazí

Štúdium v zahraničí
 
Ak ste práve vysokoškolským študentom, nechajte všetko tak a začnite plánovať svoj nasledujúci semester v zahraničí. Niekoľko mesiacov v inej krajine vám rozhodne zmení život. Zmení to váš pohľad na rôzne oblasti života, stanete sa viac samostatnými a niečo nové sa aj naučíte, či spoznáte niekoľko nových ľudí, z ktorých môžu byť dlhoročný priatelia. Navyše, ak máte už teraz nejaké štipendium, budete si ho môcť uplatniť aj na zahraničnej škole bez akýchkoľvek poplatkov za vybavenie. A ak ste už rodič, doprajte to aspoň svojim deťom.

nohy v autě.jpg
 
Miestne cestovanie
 
Ďalšia možnosť je cestovanie po meste, respektíve v okolí mesta, v ktorom žijete. Áno, nie je to tak vzrušujúce ako dovolenka pri mori či na horách, ale každé mesto má svoje ukryté drahokamy. Môžete sa prejsť do lesa v blízkosti mesta, popozerať pamiatky, ktoré ste ešte nevideli alebo sa vybrať stanovať.
 
Stáž a prax
 
Aknemáte dostatok času na cestovanie kvôli pracovným povinostiam či potrebe vylepšiť si svoj životopis, zabite dve muchy jednou ranou askombinujte prácu s cestovaním. Rozšírte hľadanie stáže a praxe aj do iných regiónov a miest, čo rozšíri vaše možnosti aj v pracovnej, ale aj v cestovateľskej oblasti. Nebojte sa opustiť svoju rodinu či priateľov aj na dlhší čas, stratou získate oveľa viac.

vlny.jpg
 
Kontrola cien
 
Pokiaľ všakmáte peniaze a kúsok času, odporúča sa pravidelné kontrolovanie ponúk cestovných kancelárií či ceny leteniek a hotelov. Existuje niekoľko ponúk, ktoré vám pomôžu naplánovať cestovanie v rámci vašich finančných možností. Možno sa vám podarí nájsť viacdňový výlet za úplne smiešnu sumu.
 
Priatelia a rodina
 
Ak chcete niekde ostať dhšiu dobu, potrebujete peniaze za nocľah a na stravu. Ušetriť môžete tým, že si najprv zistíte, či sa v okolí nenachádza niekto z vašich priateľov či rodiny. Okrem toho, že ušetríte, uvidíte sa s ľudmi, ktorých ste nevideli možno aj roky a navyše môžu byť skvelými sprievodcami.
 
 
Viac domova
 
Keď všetky možnosti zlyhajú, stále je tu tá posledná – ostať doma. Nie doslovne. Možno si myslíte, že ste už videli všetko vo vašom rodnom meste, ale nemusí to tak byť. Cez leto sa môže objaviť niekoľko rôznych akcií, ktoré tu neboli a nemusia sa opakovať, preto to skúste využiť na 100%.
 
 
Youtube
 
Ak pracujete od rána do večera, stále môžete využiť doménu youtube. Nájdite si Damon and Jo – dvojicu priateľov, ktorí cestujú po svete s nízkym rozpočtom a plnia si sny. Okrem šikovnosti s peniazmi, sú šikovní aj v plánovaní. Vďaka ich videám môžete vidieť kus sveta.