Najbohatší ľudia sú tí najšetrnejší

Šetrnosť sa dnes vo veľa prípadoch vypláca. Peniaze nepadajú len tak z neba. Treba sa o ne zaslúžiť. Treba si ich zarobiť. Len tak niekto na ulici vám ich nedá do daru. Človek by povedal, že ľudia, ktorí majú najviac peňazí, tak budú najštedrejší. Budú dobrosrdeční a darujú peniaze aj tým, ktorý nemajú. No opak je pravdou.

bankovky

·Príklad

Takéto prípady nastávajú hlavne v menších rodinných firmách, kde sú síce šéfovia bohatí, ale šetria na každej korune. A nútia svojich zamestnancov pracovať na rôzne podradné dohody, zháňať si ľudí, ktorí tam budú akože pracovať tiež, ale v skutočnosti nebudú pracovať.. Len preto, aby oni mohli zarobiť o pár eur viac. Takéto praktiky sú bežné v slovenských firmách. Ako obrať štát o čo najviac peňazí, len aby oni mali čo najviac a čo najmenej im odbudlo. Ako keby si peniaze zobrali so sebou do hrobu.

·Ďalší príklad

Potom sa stávajú aj také prípade, že v takýchto firmách odíde tlačiareň. Mesiace sa čaká, kým niekto dovezie novú tlačiareň, ktorá je z bazára. Používaná už predchádzajúcim majiteľom. Keď konečne príde, tak funguje pár dní. Alebo hneď na začiatku sa príde na to, že už má nejakú chybu. OK, tvárime sa, že tam nie je alebo sa čiastočne odstráni. Prispôsobíme sa jej a vieme to zvládnuť nejako aj s ňou. No, na ďalší deň sa zjaví ďalšia. Tlačiareň tlačí len prázdne strany namiesto strán s textom. Smutné. Zas nie je na čom tlačiť. A to sa v týchto firmách netlačí len pár strán mesačne, ale stovky priam až tisícky… Krutá realita.

peníze

Tieto príklad len sčasti demonštrujú príklady ľudí, ktorí šetria na maličkostiach, ale pritom im unikajú rôzne iné financie. Hoci by si mohli dovoliť kvalitnejšie veci, kúpia si radšej nekvalitnejšie  a neuvedomujú si, že tieto nekvalitnejšie budú musieť vymeniť za oveľa kratší čas ako tie kvalitnejšie. A potom títo ľudia píšu knihy o tom, akí sú úspešní a zarobili stovky tisíc. Človek, ktorý sa pohybuje v ich okolí by však mohol hneď namietať, že tie stovky tisíc si síce zarobili, ale zdravý sedliacky im chýba. Bohužiaľ.