Pár tipov pre vašu vianočnú ružu

Vianočná ruža sa svojou krásnou, sýtou červenou farbou a kvetmi, pripomínajúcimi ružu, stala symbolom Vianoc aj v našich končinách. To aj napriek tomu, že pochádza z ďalekého Mexika a strednej Ameriky. Tam rastie v teplých oblastiach vo voľnej prírode. Jej krása samozrejme neunikla oku milovníkov kvetov a tak sa postupne rastlinka dostala do USA, kde sa stala úplným Vianočným hitom. Trochu neskôr sa dostala aj ku nám do Európy. V skutočnosti vôbec nejde o ružu. Jej pravý názov je Prýštec najkrajší, latinsky Euphorbia pulcherrima. Keďže ide o prýštec, šťava z jej stoniek a lístkov ma dráždivé účinky a môže podráždiť sliznice alebo aj pokožku. Ako sa ale starať o túto krásnu rastlinku ? Máme pre vás pár tipov, ktoré zaručene pomôžu:

vánoční hvězda

·         Pozor na chlad – Rastlinka pochádza z teplého podnebia a neznáša chlad. Dokonca aj pri prenose z obchodu domov sa uistite, že je v teple. V prípade potreby ju zabaľte do niekoľkých vrstiev papiera. V interiéri jej potom vyhovuje teplota okolo 20 stupňov celzia.

·         Neznáša cigaretový dym– Tento druh rastliny je veľmi citlivý na cigaretový dym.

·         Vlhkosť a zalievanie – Pri zalievaní si dajte pozor aby ste rastlinu nepremokrili. Substrát má byť stále vlhký, nie však mokrý.

vánoce

·         Hnojenie – Počas kvitnutia, ktoré môže trvať aj do marca, aplikujte dva krát do týždňa hnojivo na kvitnutie. Postačí klasické hnojivo na kvitnutie pre izbové rastliny.

·         Čo po odkvitnutí – Odkvitnutie nemusí byť pre vás rozlúčkou s rastlinou. S trochou trpezlivosti ju viete prinútiť zakvitnúť budúci rok znovu. Dá sa to zariadiť tak, že rastlinu zrežete, presadíte do trochu väčšieho kvetináča naplneného rašelinou, a následne manipulujete s dĺžkou dňa. Aby zakvitla musí byť určitý čas najmenej 14 hodín denne v úplnej tme. Po troch týždňoch by mala rozkvitnúť a znovu vás potešiť svojou nádhernou farbou.