Pes a jeho výcvik

Chcete vedieť ako na to ? Tu sú moje rady. Na začiatok  je tu pár pravidiel pri samotnom výbere psa.

pes

  1. Musí mať na to určité predpoklady. Nemôžte očakávať nejaké zázraky pri krížencoch alebo pri tzv. menej inteligentných psoch. Áno samozrejme, dá sa to aj s nimi, no pokiaľ ste začiatočníci, túto voľbu vám neodporúčam.
  2. Fenka je vhodnejšia.Aj keď sa to možno nezdá ale fenky sú na výcvik vhodnejšie. Sú oveľa učenlivejšia a tiež sú menej vzdorovité.
  3. Fyzikálne schopnosti.Je veľmi dôležité aby ste si vybrali psa, ktorý sa dokáže naučiť triky, ktoré od neho očakávate. Pretože ak chcete naučiť napr. čivavu rôzne pokročilé akrobatické kúsky, tak sa vám asi nepodarí.
  4. Predkovia. Jedna z vecí, ktoré by ste si malipri výbere vášho psa zistiť je určite odkiaľ pochádza a kto boli jeho predkovia. Ak to boli šampióni, majiteľ vám to pri predaji určite rád oznámi, aby si mohol zdvihnúť cenu za jeho psa, no pokiaľ boli jeho rodičia, nejakí kríženci a bez papierov, majiteľ sa vám s tým pri predaji určite nepochváli  a vy až neskôr zistíte, čo vlastne ste si kúpili.

Pokiaľ ste zvládli aspoň tieto body môžeme si ukázať pár tipov, ktoré vám uľahčia prácu pri výcviku vášho štvornohého maznáčika.

mops

  • Buďte trpezliví. Všetko sa nedá zo dňa na deň a to isté platí aj pri výcviku psa. Preto buďte trpezliví  a nevzdávajte sa.
  • Odmena.Nezabúdajte na odmeny alebo ako ja tomu hovorím chutnú motiváciu. Psy sa veľmi radi učia, ale ako aj človek aj oni radi dostanú za svoju prácu odmenu. Preto nezabudnite svojho psa pravidelne odmeňovať.
  • Hra.Toto je veľmi dôležité, pretože psa môžete dlhým a nudným tréningom od cvičenia odradiť. Nezabúdajte teda aj na občasné pauzy, kde sa so psom pohráte alebo skrátka urobte celý tréning hrou.  Zapojte do tréningu jeho obľúbené hračky alebo sa pomedzi tréning len tak s ním popreťahujte s lanom, hoďte mu aport. Skrátka nedovoľte mu aby sa nudil alebo to bral ako povinnosť, či prácu.
  • Výcvikové strediská.Možno ste už o nich počuli. Sú to strediská, kde sa ľudia, ktorí tiež trénujú psov zídu  a predávajú si navzájom rady, trénujú spolu alebo tam príde kynológ a ten na celé dohliada a vy si budete istí, že to čo robíte, robíte správne alebo sa ho poprípade opýtate na všetko čo potrebujete, či už je to ohľadom výcviku, stravy alebo hocičoho čo vás trápi.