Všetko, čo potrebujete vedieť o kryptomenách


Čo je to kryptomena?

Predtým, než sa začneme hlbšie venovať tejto téme, musíme začať od základov. Čo je to kryptomena a ako sa dá získať?
Kryptomeny sú digitálne (virtuálne) meny, ktoré fungujú na základe kryptografie. Už dlhšiu dobu sa odborníci dohadujú, či sa jedná o peniaze, menu, komoditu alebo iný právny vzťah. Pre vás je podstatné vedieť, že kryptomeny sa líšia od klasických peňazí nie len tým, že sa vyskytujú vo virtuálnom svete.
Za kryptomenami nestojí žiadna inštitúcia, ktorá ich reguluje. To znamená, že nikto nereguluje ich obeh ani ich počet. V prípade Bitcoinu (prvej a najznámejšej kryptomeny) je ich počet stanovený na 21 miliónov. Ak by niekto chcel zvýšiť počet Bitcoinov, musela by byť vytvorená nová vetva Bitcoinu. Tomuto sa hovorí „forknutie“.

bitcoin.jpg

Ako začať s kryptomenami?

Kryptomeny sa získavajú pomocou tzv. „miningu“. Mining spočíva v dešifrovaní komplexných zložitých šifier. V prípade, že sú šifry dešifrované správne a ukrývajú v sebe kryptomenu, je celá hodnota pripísaná človeku, ktorý ju našiel.
Pre nás, bežných ľudí, je pravdepodobnejšia cesta k získaniu tejto virtuálnej meny ich nákup prostredníctvom rôznych aplikácií za štandardné peniaze. So zakúpenými kryptomenami následne treba obchodovať podobne ako na burze akcií. Ich hodnota môže rýchlo stúpať, ale aj rýchlo klesať. Je dobré vedieť, do ktorých mien sa oplatí dlhodobo investovať.

Viac než len Bitcoin.

Spomínali sme, že prvou a najstaršou digitálnou menou je Bitcoin. Ak by sme však tvrdili, že Bitcoin reprezentuje celý svet kryptomien, mýlili by sme sa. Je pravda, že Bitcoin má dodnes najvýznamnejšiu pozíciu, no medzičasom začali vznikať mnohé alternatívy. Tieto meny nesú názov aj ako „altcoin“.
Patria sem napríklad Ethereum, XRP, Litecoin, Thether a mnohé iné.
kryptoměna.jpg
Oplatí sa investovať?

Kryptomeny sú nestabilné. Hodnota Bitcoinu sa na začiatku pohybovala okolo 1000$ a vyšplhala sa až na neuveriteľných 20 000$ predtým ako spadla na 4000$. Za kryptomenami sa neskrýva žiaden biznis. Ich hodnota záleží len a len na miere ponuky a dobytu.
Ak sa aj napriek tomu rozhodnete investovať do tejto oblasti, investujte len toľko, koľko ste ochotný stratiť.