Vyskúšali ste už rozmarínový olej? Ak nie, robíte veľkú chybu.

Rozmarínový olej sa vyrába z rozmarínu. V bežných potravinách sa s ním najskôr nestretnete dokonca i v obchodoch so zdravou výživou, ide skôr o výnimočný tovar. Keďže však žijeme v dobe, kedy nie je problém zohnať takmer čokoľvek, objednať si ho môžete cez internet. Jedná sa síce o trošku drahšiu záležitosť, ale verte, že táto investícia sa naozaj oplatí. Sto mililitrovú  fľaštičku, kúpite za približne dvanásť eur. Ak sa pre jeho kúpu rozhodnete, oplatí sa zainvestovať do stopercentného BIO oleja, lisovaného za studena. Ten totiž obsahuje najviac prospešných látok.

rozmarýn
 

Vplyv na zdravie

 
Rozmarínový olej má silné antiseptické vlastnosti. Preto dokáže náš organizmus zbaviť patogénnych mikroorganizmov, a to ako z vnútra, tak i z vonku. Je ideálny na ošetrovanie kožných rán, ekzémov, či alergií. Pri vnútornom použití pôsobí ako analgetikum, teda zmierňuje bolesť. Použiť ho však môžete aj na masáž boľavého chrbta, kĺbov, alebo stuhnutých svalov. Ak vás rozbolí hlava, stačí naniesť niekoľko kvapiek oleja na prsty a vtrieť ho do spánkov. Účinok je až zázračný. Bolesť mnohokrát ustúpi rýchlejšie, ako pri použití tabletky.
 
Rozmarínový olej pôsobí pozitívne aj na mozog. Udržiava ho v chode a zlepšuje pamäť. Pri problémoch s dýchaním, alebo i obyčajnej nádche, je výborným prostriedkom na  inhalovanie, pretože uvoľňuje dutiny. Pre jeho spomínané antiseptické vlastnosti, zároveň bojuje proti infekcii. Pomáha prečisťovať pečeň a žlčník. Navyše ich udržiava zdravé.
 
Svoje uplatnenie nájde aj v starostlivosti o krásu. Môžete ho použiť ako masku na vlasy, alebo pár kvapiek pravidelne vtierať do pokožky hlavy, čím podporíte rast vlasov. Na pokožku pôsobí ako elixír mladosti. Udržiava ju totiž vláčnu, pružnú a hydratovanú.

koření
 
Rozmarínový olej je jedným z najsilnejších prírodných konzervačných látok. Ak ho pridáte do džemu, kompótu, alebo iných zaváranín, máte takmer stopercentnú istotu, že sa nepokazia. Zároveň zabraňuje oxidácii, čiže potraviny si zachovajú svoju pôvodnú farbu.