Malá záhrada, veľké nápady

Rýchla doba, ktorú žijeme, praje praktickým veciam, ktoré za málo námahy ponúkajú veľa radosti. Tak je to aj s trávením voľného času v záhradke, ktorá, hoci aj malá, nám prinesie okrem aktívneho oddychu aj ten psychický.

květina

Zeleň

Trávnik, pekný a mäkkučký ako koberec je síce krásna vec, ale nesnažte sa ho zakladať za každú cenu. Jeho udržiavanie vám zaberie veľa času a v záhrade už nezostane miesto na iné plochy. Lepšou voľbou sú zelené porasty a k tomu nejaká plocha na odpočinok.

Materiály
Harmóniu v záhrade môžete docieliť použitím jednotného štýlu dlažieb, oplotenia, prípadne  osvetlenia, nepreplňte ju množstvom plôch rôznych materiálov, bol by to krok vedľa a záhradka by pôsobila stiesnene.
Veľkosť
Existujú spôsoby, ako záhradu opticky zväčšiť. Pomôcť si môžete vybudovaním kľukatých chodníčkov, zákrut a tajomných zákutí, na ktoré sa budete sústrediť viac ako na to, či je záhrada dostatočne veľká.

zahrada

Voda
Voda je živel, ktorý do záhrady neodmysliteľne patrí, či už vo forme fontánky, jazierka a podobných dekorácií. Ale všetko s mierou, zvlášť na malých plochách si to vyžaduje cit. Nenápadná dekorácia medzi zeleňou či okrasnými trávami bude správnou voľbou.
Flóra
Do malých záhrad nie sú vhodné kry a stromy rozrastajúce sa do šírky, aby nezaberali väčšinu pozemku. Zvoľte radšej druhy vysoké a štíhle a tie doplňte sezónnymi rastlinami, ako sú letničky a podobne. Dosiahnete tak pocit, že záhradka sa neustále mení.

houpačka

Do výšky
Malým priestorom vo všeobecnosti prospieva výber doplnkov orientovaných na výšku, v tomto prípade odporúčame vysadiť popínavé rastliny, napríklad ruže, k plotu alebo treláži. Nevzhľadné oplotenie zároveň prekryjete jej voňavými kvetmi.

Haraburdie
Fantáziu môžete využiť aj pri sadení kvetov, nemusia to byť len klasické črepníky, do čoho ich umiestniť, ale aj nepotrebné košíky či hrnce budú po drobnej úprave vyzerať skvelo.
Finty
Biela a modrá farba sa na zväčšenie priestoru hodia asi najviac. Zrkadlo, zeleň vo visiacich nádobách, ale aj treláže rôznych tvarov dokážu priestor naoko zväčšiť.