Practice Architecture spolupracovala s farmármi na vybudovaní domu s nulovým obsahom uhlíka v anglickom Cambridgeshire z prefabrikovaných panelov chcú spraviť za dva dni.
Bytový dom sa nachádza na farme Margent Farm, 53 hektárovom poľnohospodárskom zariadení na vidieku v Cambridgeshire, ktorého cieľom je predviesť schopnosti rastliny – rýchlo rastúceho kmeňa rastliny konope.
Konope sa už komerčne používa na výrobu všetkého od odevov až po bio palivá. Stále viac sa používa ako ekologický stavebný materiál kvôli svojej schopnosti oddeľovať uhlík.
Margent Farm pestuje svoju vlastnú dodávku konope a vyzval Practice Architecture, aby využil túto továreň na vytvorenie rezidencie na mieste s „neuveriteľne nízkym obsahom uhlíka“.
Výsledný dom je tiež mimo siete, pričom na streche je kúrenie a energia zabezpečovaná kotlom na biomasu a fotovoltaickým radom – systémom solárnych panelov.
Architekti v súčasnosti čakajú na papierovanie, ktoré potvrdzuje, že dizajn domu znamená, že ide o nulový uhlík.
Podľa praktickej architektúry sa miera nulového uhlíka zvyčajne hodnotí na základe životných nákladov na budovu, a nie na základe zahrnutých hladín uhlíka v čase výstavby.
Hoci by uprednostňovali použitie tohto posledného referenčného bodu v priemysle, skôr sa zaoberajú materiálmi používanými na stavbu bytu, než samotným označením nulového uhlíka.
„Radikálna záležitosť v budove nie je ani tak o stave nulového uhlíka, ale skôr o použití prírodných materiálov, navrhovaní plastov všade, kde je to možné, a o veľmi nízkom obsahu uhlíka v porovnaní s konvenčnou výstavbou,“ uviedla prax.
Prax Architecture videl projekt ako šancu vyskúšať konope a prefabrikované stavebné techniky veľkom meradle.
„S konope pracujeme už nejaký čas, ale toto je prvý projekt, v ktorom sme navrhli a použili prefabrikovaný panelový systém,“ povedalo štúdio.
„Vývoj systému mimo pracoviska nám umožnil stavať efektívne, rýchlosťou a stavať cez chladnejšie mesiace v roku – niečo, čo môže byť pri štandardnej stavbe ťažké.“