Potraviny drahšie, ekonomika neistá

Situácia na finančných trhoch nie je vždy priaznivá. A to aj napriek nespočetným zásahom, ktoré sa snažia predísť peňažným krízam a turbulenciám. Už dlhšie sme počuli o tom, že sa ekonomika dokáže s nami zahrať aj do budúcnosti. Jednu príležitosť na to už využila. A to sucho, ktoré panovalo nad Európou minulý rok.
Ľudia si veľa z večerných správ nezapamätajú, no ak ide o zvyšovanie cien a hlavne benzínu či potravín, málokto nespozornie. Je preto samozrejmé, že otázka stability hospodárstva a jeho prosperita by malo byť na prvom stupni záujmov nie len obyčajných občanov, ale i finančníkov a parlamentu.

řízek

Za čo si priplatíte?

Keď sa pred rokom spustila kríza s nedostatkom vajec, Slovensku predpovedali analytici pohromu. Nič také sa našťastie nestalo, no hlbšie do peňaženiek si museli bohužiaľ siahnuť všetci. Odvtedy už ubehol čas a mnohým sa vidí, že nás hospodársky trh opäť skúša.
Medzi prvé suroviny, pre ktoré bolo avizované zdraženie cien patrili zemiaky. U mnohých domácností nesmie chýbať produkt, ktorý sa podieľa na jedálničku obedov. Nasledovalo bravčové mäso. Väčšina to aj očakávala, už len kvôli tomu, že sa zemiaky používajú ako krmivo pre ošípané. V zozname sú banány alebo mandarínky, no nejde iba o exotické ovocie, ale aj o takú klasickú surovinu, akou je cibuľa. Čo z toho vyvodiť? Pre smrteľníkov to znamená len vyššie výdaje na stravu, ktorú doteraz brali ako samozrejmosť.

graf

Dalo sa tomu vyhnúť? Poľnohospodári sa už niekoľko mesiacov snažia ukázať biedu, akou dotuje vláda výrobu plodín alebo chov zvierat. Pri vstupe do Európskej únie si len málokto predstavoval, že o pätnásť rokov bude Slovensko donútené dovážať suroviny zo zahraničia. Preto treba zmeniť túto situáciu čím skôr. Treba mať na pamäti, že roľníci majú ešte záujem pracovať v tomto dnes prehliadanom odvetví. Preto im nepatrí len vďaka, ale aj množstvo inovácií, ktorými zaostávame za ostatnými štátmi.