Ako zvládať skúšky?

Všetci študenti by pravdepodobne túžili po nejakej aplikácii alebo programe, ktorá by nám dokázala dostať do hlavy všetky potrebné informácie na skúšku bez toho, aby sme nemuseli nad knihami tráviť celé mesiace. Takýto program ešte bohužiaľ neexistuje a preto si musíme s učením poradiť sami. Aj keď je to občas veľmi náročné, najmä vtedy, ak máme učenia príliš veľa a skoro vôbec nestíhame.

knihy.jpg

Ako si poradiť so skúškami?

  • Termíny – pri skúškovom je veľmi dôležité nepreceniť svoje sily. To znamená, že najlepšie pre vás bude, ak začnete s učením skôr, ako vôbec samotné skúškové začne. V takomto prípade si môžete dať na prvé skúšky hneď aj prvé termíny, nemusíte sa potom naháňať a stresovať, že sa nestíhate učiť. Pre vlastné dobro nekašlite na učenie a venujte mu viac času, aby ste potom nemuseli robiť skúšky celé prázdniny.
  • Vlastné poznámky –získať od niekoho poznámky býva občas veľmi dobrý pocit. Uvedomíte si, koľko ste ušetrili času tým, že vám niekto poskytol texty, ktoré by ste si museli inak sami spracovávať. Aj napriek tomu však vždy pamätajte, že vlastné poznámky nám vedia veľmi uľahčiť samotné učenie. Preto, ak aj dostanete už spracované poznámky, najprv si ich sami celé prejdite a prispôsobte si ich svojim potrebám a formám, z ktorých sa vám učí najlepšie.

skripta.jpg

  • Pravidelné rozostupy medzi skúškami –ak máte možnosť, vždy sa sústreďte najmä na to, aby ste mali medzi jednotlivými skúškami aspoň približne rovnaký čas. Prečo je to dobré? Vždy sa môžete plne venovať iba učeniu sa na jednu skúšku a teda máte väčšiu šancu, že sa materiály naučíte kvalitnejšie a detailnejšie. Učiť sa na dva predmety naraz, pričom máte na celé učenie iba 1 – 2 dni je veľmi stresujúce a nakoniec môžete dopadnúť nervovo zrútený s tým, že nespravíte ani jedu skúšku.

Vysoká škola je občas veľmi náročná, nájdite si preto svoj vlastný systém učenia sa, ktorý vám najviac vyhovuje, aby ste si štúdium čo najviac zjednodušili!